Itali, mbi 1 mijë të infektuar dhe 14 viktima nga Covid-19

07/07/2021 - 19:06

Në 24 orët e fundit, Italia ka regjistruar 1,010 të infektuar me koronavirus nga 177,977 testime të kryera. Sipas autoriteteve të shëndetit në vend, si pasojë e sëmundjes humbën jetën edhe 14 qytetarë të tjerë.

Një ditë më parë, nga 192,424 teste u konfirmuan 907 raste pozitive. Kurse, totali i viktimave që nga fillimi i pandemisë në vend shkon në 127.718. Shkalla e pozitivitetit  qëndroi në 0.6%, ndërsa të shëruarit janë 1,735.

Në njësitë e kujdesit intensiv u shtruan për kujdes shëndetësor  180 pacientë (-7 krahasuar me një ditë më parë), ndërsa shtrimet në spital në pavijonet e tjera Covid janë 1,234 (-37).

Që nga fillimi i pandemisë Italia ka regjistruar  rreth 4,3 milionë raste pozitive, prej të cilave 4 milionë janë shëruar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-presidenti i SHBA-ve, Donald Trump do të fillojë një proces gjyqësor ndaj pronarëve të "Twitter" dhe "Facebook", Jack Dorsey dhe Mark

Një ligj kontrovers në Hungari, që ndalon materialet që mund të shihen si promovim i homoseksualitetit ose ndërrimit të gjinisë te të mit

Presidenti i Haitit, Jovonel Moise është vrarë mëngjesin e sotëm në rezidencën e tij private.

“Europa dëshiron të lërë pas pandeminë: lajmi i mirë është se fushata e vaksinimit është bërë e suksesshme”.

Ndërsa 10 shtete amerikane po përjetojnë një rritje të rasteve të koronavirusit, Presidenti Joe Biden paralajmëroi të martën se “mili

Sulmet kibernetike ndaj bizneseve amerikane, si ai i kohëve të fundit ndaj firmës teknologjike Kaseya në Florida, do të diskutohen në një

Një i ri boshnjak, i quajtur Jasim Osmanoviç është duke u konsideruar si një hero në Suedi, pasi ka arritur të shpëtojë një grua nga zjar

Policia gjermane ka sekuestruar rreth 3.2 ton kanabis dhe ka arrestuar më shumë se 750 persona.

Ministria e Shëndetësisë në Itali, ka raportuar të dhënat e fundit të situatës së COVID-19 atje.