Ekonomi: Eksportet u rritën me 14% në dy muajt e parë të vitit

Postuar: 20/03/2017 - 19:35

Në fillim të këtij viti eksportet nga vendi ynë janë rritur ndjeshëm krahasuar me një vit më parë.

“Në dy muajt e parë të vitit 2017 eksportet u rritën me 14,8% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2016”, ka deklaruar ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi. 

Pak ditë më parë ishte Instituti i Statistikave që njoftoi se, eksportet u rritën për të dytin muaj rresht në rend dyshifror, duke sinjalizuar se 2017-a mund të jetë një vit më i mirë për kompanitë eksportuese. /TCH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në përfundim të seancës plenare ministri i Financave, Arben Ahmetaj u shpreh se nga ligji për faljen fiskale që u miratua sot nga Parlame

Shqipëria ka një numër të lartë të punësuarish në turizëm dhe listohet si vendi i tretë në botë që siguron punësim të lartë në këtë sekto

Shteti shqiptar do të përfitojë një tarifë fikse nga konsorciumi TAP për mirëmbajtjen e tubacionit të gazit në territorin shqiptar.

Sektori i transportit gjatë muajit shkurt ka reflektuar një rënie të volumit të mallrave dhe një rritje të pasagjerëve.

Data 31 mars është afati i fundit i dorëzimit të formularit të Deklarimit të Tatimit mbi Fitimin, për vitin fiskal 2016.

Shqipëria është i vetmi vend në rajon që ka numrin më të ulët të shoqërive ajrore me kosto të ulët (2), duke lënë pas vetëm Moldavinë (1)

Floriri, që Banka e Shqipërisë ruan në tunelet e saj, kishte një vlerë prej rreth 61 milionë dollarësh në fund të janarit 2017, sipas sta

Sërish ulje të çmimit të karburanteve nga mesnata e kaluar në fqinjin tonë Maqedoninë.

Shoqëria e flutrimeve Alitalia informon se për shkak të grevës së punonjësve të kontrollit, sot rreth 40 % e fluturimeve kombëtare e ndër

Në kulmin e krizës ekonomike që ka pllakosur vendin, janë emigrantët shqiptarë që jetojnë në Greqi, ata që kanë shpëtuar nga ko