Organizohet në Durrës koncerti "Canta Napoli in Albania" (VIDEO)

07/07/2021 - 10:09

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së kantautorit napoletan, Sergio Bruni është organizuar në amfiteatrin e Durrësit koncerti "Canta Napoli in Albania".

Ky aktivitet mbylli mbrëmë natën e parë me pjesëmarrjen e grupit napoletan "Calima" dhe këngëtareve durrsakë, të cilët kënduan dhe luajtën këngë klasike napoletane dhe shqiptare duke ndërthurur kulturën napoletane dhe atë durrsake.

Në koncert performuan:

  • Marcelo Basile - Këngëtar, kitarë & mandolinë
  • Massimo Capocotta - Fizarmonikë
  • Raffaele Cardone - Mandolinë & kitarë
  • Luljeta Strefi - Këngëtare
  • Alban Kamenica - Këngëtar
  • Kosta Bonshi - Këngëtar

Ndërkohë, mbrëmja e dytë e aktivitetit do të mbahet sonte, në ambientet e amfiteatrit të Durrësit, në orën 20:30 për të gjithë artdashësit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta në moshën 67-vjeçare poeti dhe kineasti i njohur Petrit Ruka.

Kjo është Suela Caka, nxënësja e talentuar 14-vjeçare, që po spikat mes moshatarëve për talentin në pikturë, në punimet me akurel.

Mbrëmjen e së shtunës hapi siparin panairi i librit në Durrës, i cili do të qëndrojë i hapur deri më 8 korrik.

Nga Pol Milo

(Persiatje mbi romanin "Varret" të shkrimtarit Erjon Muça)

Violinistja shqiptare Ervis Gega-Dodi ka marrë drejtimin e Filarmonisë Klasike të Bonit në Gjermani, detyrë e cila i është besuar vetëm p

Orkestra Frymore e Durrësit mbajti ditën e djeshme një koncert festiv me marshe dhe pjesë të zgjedhura nga kompozitorë shqiptarë dhe të h

Fëmijët e Durrësit kanë krijuar një atmosferë të jashtëzakonshme në natën e parë të "Festivalit Kombëtar të Teatrit për Fëmijë" në Berat.

Mbrëmjen e së premtes, shoqata "Durrësi Autokton" organizoi "Festë Deti 2021", e cila startoi me xhiron tradicionale me anije në portin e

Në fund të vitit shkollor, institucioni jo publik arsimor “Mihal Ekonomi” nuk kishte si të kurorëzonte më bukur angazhimin e mësuesve dhe