Përdorimet e veçanta të aloe verës gjatë gjithë vitit

03/07/2021 - 21:44

Xheli i mrekullueshëm që mbush gjethet e bimës së aloe vera është plot me vitamina të cilat mund të trajtojnë një sërë problemesh të organizmit.

Në këtë artikull do të mësoni se si të shfrytëzoni bimën duke nisur nga pickimet e insekteve apo shëndeti i flokëve.

Ushqim Për Lëkurën

Xheli i gjetheve të aloe veras ofron një alternativë natyrale për ushqyerjen e lëkurës me vitamina. Megjithatë, nëse e përdorni shpesh ajo mund ta irritojë lëkurën dhe ta përthajë atë. Këshillohet që një herë në ditë është mjaftueshëm.

Zbutje e Flokëve

Xhelin e aloe verës mund ta përdorni edhe për të zbutur flokët. Pas larjes, lyejeni flokun me xhelin e brendshëm të gjetheve dhe mbajeni për pesë minuta. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe do të zbuloni që floku juaj është i butë dhe i shkrifët. Aloe vera u jep flokëve shumë ushqyes të dobishëm për rritjen e tyre.

Aknet

Aloe vera ndihmon kundër akneve duke eliminuar inflamacionin, skuqjen dhe bakteret. Xhelin mund ta përdorni si maskë, megjithatë nëse keni fytyrë të ndjeshme duhet të bëni një test paraprak duke vendosur pak xhel në zonën e parakrahut. Nëse lëkura irritohet, mbase jeni alergjikë ndaj xhelit.

Zbokthi

Përdorimi i rregullt i xhelit të aloe veras në flokë është shumë efikas në eliminimin e zbokthit. Dermatologët rekomandojnë përdorimin e xhelit në mënyrë të rregullt duke e aplikuar atë direkt në zonën e skalpit.

Kundër të Djegurave

Xheli i aloe verës është shumë efikas kundër të djegurës së gradës së parë dhe asaj të dytë. Efikasiteti i xhelit është shumë herë më i lartë se kremërat industrialë.

Heqja e Makiazhit

Kombinimi i lëngut të aloe verës me vajin ekstra të virgjër të ullirit është një alternativë natyrale e heqjes së makiazhit. Ky kombinim është i butë për lëkurën, nuk e irriton atë dhe e rigjallëron.

Të Djegurat nga Dielli

Xheli i aloe veras është shumë freskues për lëkurën. Ai qetëson dhe zbut lëkurën e djegur nga dielli por edhe e ushqen në thellësi.

Pickimet e Insekteve

Pickimet e mushkonjave janë të sikletshme. Nëse e lyeni zonën me xhelin e bimës jo vetëm që nuk do të keni kruarje por as enjtje./AgroWeb

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndonjëherë mund ta pyesni veten pse ndiheni me një stomak ose bark të fryrë, epo ka disa arsye përse ndjeni diçka të tillë.

Stresi ose ankthi e nxisin njeriun ta shohë ushqimin si ngushëllim.

Stresi, luhatjet hormonale dhe llojet e rejave të barnave besohet të jenë disa prej arsyeve përse gjithnjë e më shumë njerëz të rritur (3

Shumë njerëz provojnë shtrëngime të kraharorit të cilat rëndom u duken sikur janë dhimbje të zemrës. Dhimbje dhe shtrëngime të tilla naty

Yoga duket se ofron një nxitje të konsiderueshme në zonat e trurit të përfshira në kujtesë, të mësuarit, vendimmarrjes, rregullimin e emo

Shkencëtarët nga Australia, të cilët analizuan simptomat e pacientëve të infektuar me variantin Delta, kanë theksuar se  simptomat e tyre

Lëngjet e frutave dhe perimeve siç është ai me portokall, panxhar dhe karrota, janë të famshëm për vlerat ushqyese që përmbajnë.

Xhenxhefili, si një përbërës i recetave dhe çajrave, mund të mbrojë organizmin nga dhjami i tepër si dhe ndaj sëmundjeve kronike.

Dhimbjeve të kockave nuk i shpëton askush, ato mund të kthehen në një problem për çdo moshë.

Medikamentet farmaceutike mund të shërojnë një sëmundje por edhe të nxisin dhjetëra reagime inflamatore në të njëjtën kohë.